Nem nagyon tudjuk, mit veszítünk a nagyvárosok fényszennyezésével, amíg el nem vetődünk Hawaii-ra. A szemünk már hozzászokott a fényekhez, amelyek eltakarják előlünk, hogy néz ki az igazi csillagos égbolt. Hawaii, különösen Hawaii-sziget a tökéletes hely azok számára, akik gyönyörködni akarnak az éjszakai égboltban és látni akarják a Tejutat teljes szépségében.
Sötétség és megannyi csillag…
Amikor megérkeztem Hawaii-ra augusztusban, az első dolog, amit észrevettem a Hiloba történő érkezésemkor, hogy a repülőből az égvilágon semmit nem látok. A legmélyebb fekete sötétség, bármerre is nézek. Mint később kiderült, ez annak köszönhető, hogy a csillagvizsgálók a Mauna Kea hegy tetején csak akkor képesek megfelelően működni, ha a környező városokban csökkentik a közvilágítást. Így hát Hilo utcáit csupán halovány fények világítják meg. Amellett, hogy így láthatja az ember a csillagokat bármerre megy, az is egészen biztos, hogy nagyon egyszerű eltévedni a sötétben.
Annak ellenére, hogy a város utcáiról is nagyszerűen látni a csillagos égboltot, sokan felzarándokolnak a Mauna Kea tetejére a csillagvizsgálókhoz, hogy még csodálatosabb látványnak legyenek részesei. Én a csereprogramom legelején felmentem két barátommal és olyan szerencsém volt, hogy még a naplementét is megnézhettem a hegy tetejéről.
Magasabban, mint a Mount Everest
A Mauna Kea egy nyugvó vulkán, amely 4205 méter tengerszint feletti magasságban nyújtózkodik Hawaii-sziget északi részén. Ha azonban az óceán aljáról méri le valaki ezt a hatalmas hegyet, akkor valójában 10.000 méternél is magasabb, ezzel leelőzve a Mount Everestet. A vulkán legutóbb körülbelül 4000 éve tört ki és jelenleg a tudósok szerint nincs ok az aggodalomra – ez egészen biztosan jó hír a NASA-nak, amely a kutatásainak jó részét itt folytatja. A hegy tökéletes helyet nyújt a csillagvizsgálóknak, amelyek gomba módjára bukkantak fel a csúcsán az elmúlt évtizedek során. Nem véletlenül. Ilyen magasságokkal és ilyen kevés fényszennyezéssel nem gyakran találkozhatunk.
A naplementét is sok ember szereti megnézni a Mauna Kea tetejéről. Mivel itt jóval a felhők felett állhatunk, ezért minden árnyalat tökéletesen kivehető és a fények visszatükröződnek a felhőkről. Olyan, mintha a felhők felett lebegne az ember. Aztán amikor a nap végre eléri a horizontot, egészen más, de éppen ilyen nagyszerű látvány tárul a szemünk elé: a Tejút, milliárdnyi csillaggal.
Ezért a látványért rengeteg ember száguld fel a hegy tetejére minden nap
Lelkes amatőr csillagászok ülnek körben – az egyébként fagyasztó hidegben -, számítógépekkel és teleszkópokkal felszerelkezve. Szerencsémre én pont akkor tévedtem a látogató központba, amikor az egyik dolgozó előadást tartott a csillagokról. Ez valószínűleg gyakran megesik, miután a nap lement és semmi sem zavarja többé a kilátást. Minden csillagképet részletesen meg lehetett figyelni és sok teleszkópot lehetett kipróbálni, amelyeket úgy állítanak be, hogy meg lehessen figyelni a csillagokat és bolygókat közelebbről is.
A tengerpartok és a napsütés az egy dolog, de Hawaii még rengeteg más kalandot ígér az idelátogatónak, különösen, ha hajlandóak vagyunk elszakadni kicsit a kötelező tengerparti turizmustól. A Mauna Kea csillagos égboltja pedig olyan élmény, amit egészen biztosan nem szabad kihagyni.