Magyar nyugdíjat, vagy nyugdíjszerű ellátást kap csaknem 33 ezer külföldön élő magyar. A legtöbben Németországban élnek, és a hazai átlagnál lényegesen kevesebbet kapnak az államtól
Milyen nyugdíj, vagy nyugdíjszerű állátás megy külföldre?
Az ellátottak 85 százaléka, közel 30 ezer idős ember öregségi nyugdíjban részesül, 2500 embernek özvegyi és szülői nyugdíjat, mintegy 500-nak pedig árvaellátást folyósítanak. A külföldre utalt öregségi nyugdíjban részesülők harmada 1945-1949 között született, korhatár előtt öregségi nyugdíjat mindössze 122-en kaptak – írja a Magyar Idők a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján.
Mekkora nyugdíjat utal Magyarország külföldre?
Belföldön az öregségi nyugdíjasok több mint 57 százaléka 35-44 év szolgálati időt szerzett meg, a külföldi utalások esetén ez lényegesen kevesebb, hiszen a legtöbben viszonylag fiatalon mentek külföldre, ezért átlagosan csupán 15 év szolgálati idővel rendelkeznek.
A szolgálati idő miatt is lényegesen alacsonyabb összeget kapnak a más országban élő magyar nyugdíjasok, a nekik jutó nyugdíj januári összegének átlaga nem érte el a 45 ezer forintot, ami alig több mint egyharmada volt a 109 ezer forintos átlagos hazai folyósítási összegnek. Nincsenek adatok arról, hogy a külföldön élő nyugdíjasok az adott országban mekkora nyugdíjat kapnak. Feltehetően az ott kapuk nyugdíjuk többszöröse lehet annak, amit a magyar államtól kapnak.
Hová megy az utalás?
Az összesítésből az is kiderül, hogy külföldre a legtöbb nyugdíjat és egyéb ellátást Németországba küldi a nyugdíjfolyósító. A második helyen Ausztria áll, és kétezernél több ember kapott Magyarországról valamilyen nyugdíjat, egyéb ellátást Kanadában, az Egyesült Államokban, Svédországban, Szlovákiában és Ausztráliában is.
Bár az Egyesült Államokban élők amerikai nyugdíja valószínűleg sokkal magasabb, mint amit itthonról kapnak, azért ott is vannak gondok. Bővebben erről „Kevesebb pénzre számíthatnak az amerikai nyugdíjasok” című cikkünkben olvashat.