Sajnos nem lesz elég a 2029-ig 67 évesre tervezett nyugdíjkorhatár a nyugdíjrendszer fenntartásához, a fiataloknak még plusz két évet kell dolgozniuk – olvasható a Bundesbank jelentésében.
A mai német fiataloknak 69 éves korukig kell majd dolgozniuk ahhoz, hogy a nyugdíjrendszerük egyensúlyban tudjon maradni.
A német kormány és a jegybank más állásponton vannak
A kormány jelenleg úgy kalkulál, hogy 2029-től 67 éves korra vagy 45 ledolgozott évre kell emelni a nyugdíjkorhatárt annak érdekében, hogy a rendszer fenntartható legyen. Az ország jegybankja ennél borúsabban látja a helyzetet. A Bundesbank elemzői úgy vélik, a kormány intézkedései nem elégségesek. Szerintük a 67 éves korhatár hosszú távon még mindig nem tömi be a lyukat a nyugdíjrendszerben. Így 2060-ra további két évvel, 69 évre kell emelni a nyugdíjba vonulás korhatárát.
A Bundesban terve a jelenlegi nyugdíjkorhatárhoz képest plusz négy évet jelente.
Az Angela Merkel kormánya reagált a jelentésre
Steffen Seibert szóvivő kiállt a 2029-ig 67 évre emelt nyugdíjkorhatár mellett, ez ugyanis szerinte kellően érzékeny terv a demográfiai folyamatokra
A világ egyik leggyorsabban öregedő társadalma a német. Ezért a nyugdíjkorhatár témája egyre fontosabb a választási kampányokban is. Legközelebb jövő ősszel lesznek választások Németországban.
Magyarországon a jelenleg 65 év a nyugdíjkorhatár.
Viszont nekünk is készülnünk kell a nyugdíjreformra. Ugyanis magyar nyugdíjrendszer fenntarthatósága is izgalomban tartja a hazai politikát és közéletet. Eddig leginkább arról volt szó, hogy a nyugdíj kiegészítésre az öngondoskodás mellett, az idősköri munkavallás lehet a megoldás.