„A gyermek számára az érintés, a simogatás, a masszírozás táplálék. Ugyanolyan táplálék, mint az ásványi anyagok, vitaminok és fehérjék. Táplálék, amely maga a szeretet.” Az idézet Frédérick Leboyer francia szülész-nőgyógyásztól való, aki bevezette az érintést születéskor.
A Gyöngéd születés című könyvének megjelenése után szinte minden kismama ilyen szülésről, születésről álmodott.
McClure indiai tapasztalatait tovább fejlesztve írta meg „Babamasszázs-Gondos szülők című kézikönyvét 1977-ben.
E rövid történti áttekintés után én is beszámolok babamasszázs-tapasztalataimról. A szentesi Védőnői Szolgálat rendszeresen hirdet ingyenes tanfolyamokat. Gergővel mi is csatlakoztunk most márciusban. Az öt alkalomból eddig kétszer voltunk. Először nyolc anyuka jött el babájával, a második szerdára már csak öten maradtunk. Több édesanya is említette, hogy nekik, illetve a babának nem jött be a masszázs. A kicsi sírt, nyűgösködött, nem tetszett neki, és egy óra után abba is hagyták a tanfolyamot. Persze nem kell ahhoz szakszerűen nyúlni a babához, hogy szeretetteljesen átöleljük, simogassuk, masszírozzuk. 1 órás masszázst kevés gyerek bír ki nyugalomban. Talán a kisebbek (2-3 hónaposak) még nem annyira mozgékonyak, az 5-6 hónaposak (mint az én fiam is) már mocorognak, forgolódnak, nehéz őket egy helyben tartani.
Gergő mindkét alkalommal nagyon ügyes volt, büszke vagyok a fiamra. Hagyta magát masszírozni, és tetszett is neki. Először a lábakat, majd a hasat, mellkast masszírozzuk végig, különböző mozdulatokkal és technikákkal, közben mondókákkal szórakoztatjuk a kicsiket. Segítségül lehet hívni a csörgőt, rágókat, mindenféle játékot, hogy le tudjuk kötni a gyerkőcöt. Gergőnek elég a cumija is, eljátszik vele órákig. De kéznél van a keze és a lába is, legújabb játékszernek. Nem kell több tízezres kütyüt venni, a legegyszerűbb dolgok is kielégítik a babák kíváncsiságát.
Bocsánat, az apukákat ki ne hagyjuk, hiszen ők is elsajátíthatják, és gyakorolhatják a masszázst a picúrral. Az első tanfolyami órára el is jött egy kispapa, akinek felajánlottuk, hogy a babamasszázs után, végig masszírozhatja az összes anyukát. Nem élt a lehetőséggel.
A helyszínt azonban, ahol a tanfolyamot tartják nem egyszerű megközelíteni babakocsival. A terhes tanácsadó épületében csak lépcsők vannak. Először riasztottam is apukát, hogy segítsen bejutni. Közben kiderült van hátsó ajtó is, és egy „akadálymentesített” bejárat, amely ugyan csak 4 lépcsőfok, de olyan meredek és keskeny, hogy ötször leizzadtam, mire felértünk Gergővel. A babakocsi kereke állandóan lecsúszott a betoncsíkról. Néhányszor nekifutottunk, mire feljutottunk a lépcsősor tetejére, ahol meg egy hatalmas küszöb állta utunkat. Még egy-két nekifutás alulról, és pár perc próbálkozás után be is jutottunk az épületbe! Nem néztem a fiam arcát, hogy élvezte-e a rallyzást, vagy megrémült (mert nem volt rá időm), de egyszerűbb volt teljesíteni a Hungaroring melletti tanpályán a vizes-jeges utat szimuláló pályát, mint eljutni a babamasszázs tanfolyamra.
Fél év anya-lét után azt hiszem nekem is szükségem lenne egy jó mamamasszázsra.
Palicska Irén