Az öngondoskodás kedvelt formája az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás. Ez több évtizedre szól, így jogos a kérdés, ha a megtakarítóval történik valami, ki örökli a megspórolt pénzt?
Ember tervez, isten végez, szokták mondani. Ha Ön felelősségteljesen intézi pénzügyeit, akkor sajnos azzal a ténnyel is számolnia kell, hogy történhetnek váratlan tragikus események, amelyek halállal végződnek. Ezért, amikor öngondoskodási céllal megtakarítunk, jelöljük meg az összegyűjtött pénz örökösét. Azon túl, hogy ki örökli a nyugdíjcélú megtakarítást, fontos kérdés, hogy az illető mikor jut hozzá a pénzhez, és kell e utána adóznia. Érdemes ezeket a dolgokat komolyan venni, ugyanis egy időben megkötött megtakarítás több millió forintot érhet.
Adómentes örökség
A megtakarító halála után az örökös, vagy a kedvezményezett, az önkéntes nyugdíjpénztárba befizetett teljes összeget megkapja, és egy fillért sem kell érte fizetnie az államnak. Ebben az esetben nincsenek költségei az idő előtti pénzfelvételnek.
Kedvezményezettet minden esetben meg kell jelölni
Erre a szerződés aláírásakor felhívják a figyelmet. Ugyanis a megtakarító halála esetén a kedvezményezett minden jogi procedúra nélkül, törvényesen és egyszerűen hozzájut a pénzhez. Erre természetesen nem csak a megtakarítás kezdetekor van lehetőség, az évek során bármikor meg lehet tenni vagy meg lehet változtatni. Akkor is érdemes ezt megtenni, ha amúgy is a kedvezményezett lenne a félretett pénz örököse, ugyanis minden szükséges dokumentum pénztárhoz való beérkezését követően, akár 15 napon belül megkapja a pénztárban gyűjtött teljes vagyont. Míg ha nem jelölünk meg kedvezményezetett, akkor a nyugdíjas évekre félretett pénz sorsáról a hagyatéki eljárás keretében döntenek, és csak ennek során nevezik meg az örökösöket. Ez nem azt jelenti, hogy az örökösök kevesebbet kapnak, csak azt, hogy elhúzódik a kifizetés, és részt kell venni egy jogi procedúrában.
Hogyan lehet hozzájutni a pénzhez?
- kérheti egyösszegű kifizetésként
- a pénzt áthelyezheti más, azonos típusú pénztárnál vezetett számlára
- tagdíjfizetéssel vagy anélkül, az adott pénztárban hagyhatja
A kérdés tehát az, hogy az eredetileg nyugdíj célra szánt pénzt az örökös is nyugdíjcélra akarja-e fordítani, vagy inkább szeretné megkapni és szabadon felhasználni. Ha a kedvezményezett – az örökös is nyugdíj célra használná fel a pénzt, akkor rá is a nyugdíj célú megtakarítás szabályai vonatkoznak. Az önkéntes nyugdíjpénztárról „Kisokos a nyugdíjcélú megtakarításokhoz. Második rész” című írásunkból tájékozódhat.