Mindenki életében adódhat olyan váratlan esemény, hogy sürgősen pénzre van szüksége. Az előtt készüljünk erre fel, mielőtt még ténylegesen bekövetkezne a probléma. Nagyon nem ajánljuk az önkéntes nyugdíjpénztári befektetés felmondását, de előfordulhat olyan élethelyzet, amikor nincsen más megoldás.
A befektetések összehasonlítását ma már jogszabályok és rendeletek szabályozzák. A befektetések területén a Bankmonitor is végzett összehasonlító vizsgálatokat, és ők is úgy találták, hogy az önkéntes nyugdíjpénztár jó megoldásnak számít, ha nyugdíjas éveinkre szeretnénk spórolni.
Ennek okai a következők lehetnek:
- viszonylag csekély havi megtakarítással is számottevő nyugdíjat lehet összespórolni az évek során
- jók a hozamok
- állami támogatás is elérhető.
Ha az ember 40-45 éves korában kezdi az öngondoskodást, még akkor is elég ideje marad a nyugdíjig arra, hogy érdemi söszeget takarítson meg. Így joggal merül fel benne a kérdés, mi lesz, ha idő előtt mégis szükségem lesz a befizetett pénzemre?
Mi történik, ha idő előtt felveszem a nyugdíjcélú megtakarításomat?
Jó hír, hogy 10 év után hozzájuthat az egész összeghez.
Rossz hír, hogy adóznia kell a befizettet tőke felvétele után, csak a hozamok adómentesek.
Ha még egyszer ennyit vár, a tőke felvétele is adómentes lesz. De sajnos nem a számlanyitás, hanem a befizetés időpontja számít.
Az első lehetőség 10 év után adódik.
Alapszabály, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárból a számlanyitás után az leső 10 évben nem lehet pénzt felvenni. Vagyis hiába kerül bajba az ügyfél, a befizetett pénzre nem számíthat. Bizonyos pénztárak tagi kölcsönnel próbálnak segíteni ilyen esetben az ügyfeleknek.
Mennyit veszítek az idő előtti pénzfelvételen?
A befizetett pénzt 15%-os SZJA és 27%-os egészségügyi hozzájárulás (EHO) terheli. Némi vígaszat nyújthat, hogy a 11. évtől csökkenni kezd az adó alap, és a 21 évtől már teljesen adómentesen lehet hozzájutni a tőkéhez is.
Amennyiben havi gyakoriságú a befizetés, akkor nem minden havi befizetésre kell külön kivárni a 10 évet, hanem egy adott évnek a befizetéseire számítják a 10 évet. Az évente kiutalt állami támogatás tőkének minősül, nem hozamnak. Azaz, ezt is adó terheli.
A 2007. december 31. utáni befizetések tőkeadó terhei a 11. év végével évente 10%-al csökkennek. Vagyis a 11. év végén a tőkefelvétel még 100%-ban adó köteles, a 20. évben már csak 10%-ban, a 21. évtől pedig már adómenetesen juthatunk hozzá a pénzünkhöz.
Természetesen, ha a futamidő vége előtt elértük nyugdíj korhatárt, akkor más a helyzet. Ugyanis, ha valaki több mint 10 éve nyitotta az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást és nyugdíjba megy, akkor a teljes összeget adómentesen veheti fel. Sajnos, ha még nem telt el 10 év a nyitás óta, akkor ezt ki kell várni ezen idő előtti nyugdíjazás esetén is.
Külön szabály vonatkozik azokra, akik 2007. 12. 31. előtt kezdték el a befizetést. Ez esetben, nem a befizetés időpontjától kezdik a befizetett tőke adóköteles részét csökkenteni, hanem a számlanyitás időpontja a mérvadó.