Bár az Európai Unió bizonyos országaiban és az Egyesült Államokban csökken a munkanélküliség száma, globálisan az munkaerőpiac még mindig nem tud hosszútávon kedvező adatokat produkálni. Ennek következtében újfajta veszély leselkedik a munkavállalóra.
A kedvezőtlen foglalkoztatási trendek hátterét elemzi az ILO (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet) jelentése, melyet a Piac és Profit tett közzé.
Új adatok jelentek meg a munkanélküliség jelenre és jövőre mutató helyzetéről:
- 2015. évi végső számadat-becslések 197,1 millió munkanélkülit jeleztek
- a szám 2016-ban körülbelül 2,3 millió fővel fog növekedni, azaz elérheti a 199,4 millió főt
- az ILO kiadványa szerint 2017-ben újabb 1,1 millió munkanélkülivel növekszik a globális szám
„A feltörekvő gazdaságokat jellemző jelentős mértékű lelassulás, az egyre terjedő automatizáció, és a nyersanyagárak meredek esése együttesen drámai hatást gyakorol a munka világára”– mondja Guy Ryder, az ILO főigazgatója.
„Sok dolgozó nőnek és férfinak el kell fogadnia a rosszul fizető munkalehetőségeket mind a feltörekvő, mind pedig a fejlődő gazdaságokban, valamint egyre inkább a fejlett országokban is. És annak ellenére, hogy az Európai Unió bizonyos országaiban és az Egyesült Államokban csökkent a munkanélküliek száma, még mindig túl sokan vannak azok, akiknek nincs munkájuk. Sürgősen cselekednünk kell, hogy minél több lehetőséget teremtsünk a méltányos munkavállalásra, különben fennáll a társadalmi feszültségek növekedésének a veszélye” – teszi hozzá a főtitkár.
Mi a jellemző Magyarországra?
A munkavállalói oldalról nézve az elmúlt években jelentős javulás figyelhető meg. 2015-ben hét százalék alá csökkent a munkanélküliségi ráta, ezzel párhuzamosan jelentős munkaerőhiány jelent meg bizonyos területeken, melynek két fő oka van:
- a nagymértékű állami beavatkozás, azaz a közmunkaprogram hatása
- a képzett munkaerő elvándorlása
Az eredmény akut szakember hiány az ipari és a szolgáltatói szektorban. Így a cégek már nem dúskálnak a megfelelő jelöltekben. Eljött az „álláskirályok kora”, vagyis a keresett szakmákkal rendelkezők válogathatnak a kínálkozó álláslehetőségekből.
Egy gyakorlattal rendelkező IT területen dolgozó szakember heti négy állásajánlatot is kaphat, és szakértők szerint ez a trend erősödni fog.
Külföldi kitekintés
A fejlett gazdaságok munkanélküliségi mutatóinak elemzése:
- a 2014- es 7,1 százalékról 2015-ben 6,7 százalékra csökkent
- 2015-ben az álláskeresők száma globálisan 197,1 millió volt. Ez a 2007-es a válság előtti szinthez képest 27 millióval több
„Vagyis hiába a kedvező adat a globális pénzügyi váláság sebei még mindig nem tűntek el nyomtalanul. A helyzetet nem javítja, hogy Brazíliában, Kínában és az olajtermelő országokban mára romlottak a munkaerő piaci kilátások.
A gyorsan változó tőkemozgásokkal összefüggő bizonytalan gazdasági környezet, a továbbra is rosszul működő pénzügyi piacok és a kereslet globális szintű hiánya ma is negatívan érinti a vállalkozásokat, és akadályozza a befektetéseket és a munkahelyteremtést” – magyarázza Raymond Torres, az ILO Kutatási Részlegének igazgatója.
Összegezve, a helyezet továbbra sem fekete – fehér. Ugyanis a szegénységi ráták csökkenek, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a jövedelem különbségek egyre nagyobbak. Vagyis a jövedelmi olló egyre nagyobbra nyílik. Ez a probléma közel 1,5 milliárd embert érint.
Végül érdemes megjegyezni, hogy ezek az új jelenségek erősítik a feketegazdaságot. A fejlődő és feltörekvő országokban ez akár 65 százalékra is rúghat.
Az IOL tanulmány angol nyelven ITT érhető el.