A „kortárs” szót meghallva sokaknak nehezen értelmezhető művészeti alkotások jutnak eszébe, vagy nem is tudják igazán meghatározni, mit jelent ez a szó. A kortárs művészeti alkotások azonban itt élnek közöttünk, nap-mint nap rájuk csodálkozunk, lépjünk velük bátran kapcsolatba!
A kortárs fogalma
A tanácstalanság egyik oka lehet, hogy a kortárs fogalmát a különböző kultúrák másképpen definiálják: van, ahol az 1945 utáni művészetet jelöli, hazánkban pedig a vonatkozó jogszabályok szerint az a művész kortárs, aki a műtárgy megvásárlásának évének első napján még élt. Azonban nem elég, ha a mű alkotója életben van: a kortárs szót csak azon alkotásokra használhatjuk, amelyek a jelen kor társadalmi és egyéb problémáira reflektálnak. A másik ok pedig, hogy a médiában jelenleg a képzőművészet nem kap annyi figyelmet, mint más ágak, például a film; így az érdeklődők magukra maradnak az alkotások értelmezésével. A fentiek miatt számos műkedvelő van nehéz helyzetben, amikor tájékozódni szeretne a kortárs alkotókról, illetve egy valóban értékes alkotással szeretné díszíteni otthonát vagy gyarapítani gyűjteményét.
Az absztrakt helye a kortárs művészetben
A kortárs művészeti alkotások értelmezése közben gyakran felbukkanó „absztrakt” jelző valójában nem a kortárs művek sajátja, illetve a kortárs munkák közt nem csak absztrakt alkotásokat találunk.
Az absztrakt fogalma
Az absztrakt vagy nonfiguratív fogalma a hagyományos, természetelvű, ábrázoló jellegű művészettel szembehelyezkedő alkotásokra utal. Az első világháború környékén kibontakozó, máig élő és egyre inkább kiteljesedő irányzat célja nem a környezet valósághű ábrázolása; sokkal inkább az egyes képelemek önálló kölcsönhatásainak vizsgálata. A színeket és a formákat gyakran a végletekig leegyszerűsítve az alkotó összhangot vagy épp feszültséget kíván kelteni azok között.
Sztrákos László szobrászművész „Szellőjáték” c. alkotása
Ismerje meg közelebbről a kortárs absztrakt és figuratív alkotásokat
Ma már nem kell kiállításra, múzeumba menni ahhoz, hogy eredeti művészeti alkotásokban gyönyörködjön. Persze, a művek nyújtotta vizuális és esztétikai élmény „élőben” teljesedik ki igazán. Ezzel együtt egy rövid virtuális sétára térjünk be nyugodtan egy-egy online galériába.
Ráadásul az internetes nézelődés egy remek közös családi program is lehet, melyben a gyerek vagy az unoka kezelheti a számítógépet, s az alkotásokat közösen felfedezve, játékos keretek között fejleszthetjük a gyermek esztétikai ízlését, s válhat belőle a művészetek iránt nyitott személyiség.
A kortárs művészekkel és alkotásaikkal megismerkedve minden érdeklődő maga döntheti el, hogy a figuratív vagy a nonfiguratív munkák fogják-e meg inkább, és mely kortárs festő-, grafikus-, keramikus, üveg- vagy ötvösművészeti alkotással szeretné gyarapítani gyűjteményét, illetve melyikről gondolja úgy, hogy az tökéletes egyedi ajándékként szolgálhat valamely szerettének.