Mérida a Yukatán- félsziget egyik kis ékszerdoboza, amit a mexikóiak fehér városnak hívnak. Ennek a megnevezésnek több oka is van.
Az egyik, hogy az építkezések során gyakran használtak fehér mészkövet. Másodszor, mert Mérida Mexikó egyik legtisztább városa, amiért több díjat bezsebelt. Harmadszor, mert a városban a helyiek gyakran mutatkoznak népviseletben, ami tipikusan fehér színű. A nők huipil nevű blúzt, a férfiak guayabera inget hordanak.
Aki városturizmusra vágyik, Méridával nem foghat mellé.
A hangulatos utcácskák mellett ugyanis itt található például a kontinens egyik legősibb katedrálisa. Egyszerű díszítésével belső tere áhítattal tölti el az ide látogatókat, impozáns külseje ugyanakkor remek dísze a főtérnek, ahol gyakran tartanak kultúrális eseményeket.


Szintén itt áll a Kormányzói Palota, ahol Fernando Castro Pacheco 27 darab falfestményben meséli el az állam történetét, jelentős eseményeit.
Szerintem első nap mindenképpen megéri egy turibusszal körbeutazgatni, hogy áttekintést nyerjünk arról, mi fog meg bennünket leginkább a városban, mit szeretnénk közelebbről megismerni.
Ebből két fajta is van, az egyik a katedrálistól indul, a másik, kissé helyibb és színesebb, ahol kb. 2 órát ismerkedhetünk Méridával, a La Guagua névre hallgat és a Santa Lucía Parktól indul.


Természetesen így már vethetünk egy pillantást a Paseo de Montejo nevű sugárút gyönyörű épületeire. Ez a széles utca nevét Francisco de Montejo- ról kapta, aki meghódította Yukatánt és megalapította Mérida városát 1542- ben.
Ugyanitt érdemes megtekinteni a Monumento a la Patria nevű emlékművet, amely Mexikó történelmét meséli el egy hatalmas és impozáns szoboregyüttesben a hódítás előtti korszaktól egészen a XX. századig.
A várost számos zöld park és templom, kápolna díszíti.
Alternatív programként szolgál több múzeuma, kultúrházai. A Régi Vasútállomás mai felújított formájában művészeti felső iskolaként üzemel.
Egyébként Méridában karnevált is tartanak, ami idén február 24 és március 1. között került volna megrendezésre, de sajnos, csakúgy mint tavaly, idén sem vállalták a rendezők az eseménnyel járó kockázatokat.
Ami Méridában kifejezetten nehéz, az az utcaszámozások logikájának megfejtése. Itt ugyanis nincsenek utcanevek, hanem számokkal jelölik a különböző utcákat. Ehhez természetesen hozzá kell szokni és egy idő után könnyedén átlátható rendszert vélhetünk felfedezni.
Ha helyi édességre vágytok, ki ne hagyjátok az igazi Marquesitas-t. Ízre és állagra a fagyis tölcsérekre hasonlítanak, viszont alakjuk nyúlánkabb és különbözőképpen tölthetőek.


Méridában mindenképpen fel kell készülni a katlanszerű, forró időjárásra. Tengerpartja ugyan nincs, de kb. 45 perces buszúttal elérhető Progreso strandja, valamint indulnak innen cenote túrák is, illetve érdemes ellátogatni Dzibilchaltún romvárosába, ahol egy óriási cenote- ban frissülhetünk fel. Csillagtúraszerűen Chichén Itzá szintén könnyen megközelíthető, de Tulumig sem kell messze menni.
Mi tavaly Chayanne, egy népszerű énekes videóklipjének helyszíneit jártuk be. Erről a kalandról itt olvashattok.
Ha szeretnétek még képeket nézegetni erről a csodaszép városról, ide kattintsatok.