A téma meglehetősen összetett. Nyilvánvalóan nagyban függ attól, hogy mit is szeretnénk, helyileg hol van a felújítandó ingatlan, és a szakemberek munkadíja is elég nagy szórást mutat.
Az egyszerűség kedvéért nézzünk egy teljeskörű felújítást.
Egy felújítástervezés első lépései közé tartozik, hogy össze kell írnunk milyen fajta felújítási tevékenységeket tervezünk. Amikor mélyebben belegondolunk nehéznek tűnhet minden, elsőre apróbbnak tűnő lépést is felírni, és már a felújítás kezdetekor valamelyest döntést hozni róluk. Fontos azonban minél előrelátóbbnak lennünk, ha minél pontosabb költségvetést szeretnénk készíteni.
Nézzük sorba.
Egy teljeskörű felújítás esetén számolnunk kell:
– Vizes munkálatok: Szakemberünk munkadíja szempontjából fontos tudunk, hogy tervezünk-e változtatni a vízkiállások helyein, szükséges-e cserélni a meglévő csöveket, idomokat; anyagdíj szempontjából számolnunk kell az új szaniterekkel, csempékkel és padlólapokkal, és a kiegészítő termékekkel (fuga, aljzatkiegyenlítő, stb.).
– Villanyszerelési munkálatok: Szakember szempontjából tudnunk kell, hogy a lakás/ház villanyszerelési hálózatát újra szükséges-e húzni, tervezünk-e olyan mértékű funkcióváltozást a lakásban, hogy máshova kell kerülniük a lámpáknak, konnektoroknak és kapcsolóknak.
Ha igen, akkor az nyilván nagyobb méretű munka, ez mind időben, mind munkadíjban megjelenik. Ez esetben a munkadíjba a villanyszerelők általában belekalkulálják a szükséges anyagok díját, jobb esetben persze külön feltüntetve. Nyilván a kapcsolókat, lámpákat nekünk kell hozzászámolnunk.
– Gázszerelés: Itt is elsősorban azt kell meghatároznunk, hogy a gázkiállások helyei változnak-e, vagy adott helyszínen történik felújítás, a meglévő gázkészüléket, gázcsöveket szükséges-e cserélni.
– Hideg- és melegburkolás: Itt érdemes összeszámolni a burkolandó padló és fali területeket, ezzel a burkoló már könnyen tud kalkulálni.
– Gipszkartonos munkálatok: Felmerülhet díszítő gipszkartonozás mennyezet alatt, plafonon (akár világítótestek számára), nagyobb belmagasságoknál vagy plafonon készülő elektromos szerelések esetén gipszkarton álmennyezet készítése.
Nagyobb méretű falfelületi eltérések esetén egyes falfelületek gipszkartonozása, térelválasztók, új helyiségek kialakítása esetén történő gipszkartonozás. N
Nappali, előszobák esetén napjainkban többször előfordul, hogy magát a „nappali falat” gipszkartonból készítjük el. Ezek esetében a költségvetéshez érdemes már egy körülbelüli elképzelést felvázolni körülbelüli méretekkel.
– Nyílászárócserék: Ablakok, ajtók cseréjének munkadíja hasonló árban szokott mozogni, azonban a beépítendő termékek árai igen széles skálán mozognak. Érdemes jól körbejárni a témát, hogy pontosan milyen új ajtókat, ablakokat szeretnénk, mert ma már igen nagy a választási lehetőség.
– Egyedi bútor rendelés: Egyedi bútoraink árának megismeréséhez szintén érdemes egy előzetes hozzávetőleges rajzot, tervet készíteni, ha más nem magunknak, amiből majd tovább rajzol a szakember.
Javaslom, hogy jól nézzünk körbe a piacon, érdeklődjünk ismerősöktől, kérjük javaslatokat, majd kérjünk be minél több asztalostól árajánlatot, mert sok százezret spórolhatunk, ha jól választunk.
– Falfestés, tapétázás: Manapság falfestés terén is szimpla és dupla árakat is kaphatunk. Javaslom inkább az ismerősök által ajánlott szakembereket választását, még akkor is, ha az picivel drágább lenne, mint az ismeretlen.
Az árajánlatkérésekhez érdemes folyómétereket, négyzetmétereket és darabszámokat összeszámolni. Hány négyzetméter burkolásról van szó, hány folyómétert szükséges vésnie a falban a villanyszerelőnek, hány konnektor elhelyezését szeretnénk, stb.
Természetesen a helyszíni találkozás alkalmával a jó szakember úgyis feltesz további kérdéseket és így a válaszok birtokában pontosabb árajánlatot tud számunkra mondani. Ugyanakkor, ha több árajánlatra és kevesebb találkozóra vágyunk egy jól összeszedett leírás alapján százezres nagyságrendben már tudunk kapni árajánlatokat a munkadíjra, így időt, energiát spórolhatunk meg magunknak.
Habár a munkadíjak is igen nagy szórást tudnak mutatni, az anyagköltségek a 4000 forint/nm-es gres lapoktól egészen a 40.000.- forintos márványburkolatokig, a 20-30.000 forintos csillároktól a 700.000 forintos kristálycsillárokig még inkább széles skálán mozognak.
Ezek között természetesen vannak minőségbeli különbségek, de nagyon nagy mértékben attól függ a végösszeg, hogy mi mire is vágyunk, hogyan képzeljük el az otthonunkat.
Fontos szem előtt tartanunk, hogy egy igényes, esztétikus otthon kialakítása szerényebb költségvetés mellett is lehetséges. A lényeg a jó ízlés, a végiggondolt terek és a végső összhang.
A minap épp megakadt a szemem egy képen, amelyen látszódott, hogy volt pénz a felújításra, csak sajnos ízlés nem párosult hozzá. Szóval, ne féljünk tőle, hogy egy szerényebb költségvetésből ne sikerülhetne szép, ízléses otthont kialakítanunk.
Ha úgy érezzük viszont, hogy nincs ötletünk, vagy éppen ellenkezőleg túl sok ötletünk van, vagy netán a műszaki tervezés (villanyszerelésiterv, csempekiosztás, gipszkartontervek) áll tőlünk nagyon messze ne féljünk szakember segítségét kérni. Ma már lakberendező igénybevétele nem luxus!
Egy 3-5-10 milliós felújítás esetén néhány százezer elköltése egy olyan emberre, aki végig fogja a kezünket és segít műszaki, tervezési, design téren és akár a szakemberekkel is együttműködni nagy hozzáadott értékkel bír!