Általános, egységes, mindenkire vonatkozó szabályokat nem tudok írni. De a legfontosabb talán az, hogy a választott darab harmóniában legyen az egyéni adottságainkkal.
Ugyanúgy, mint ahogy a kabátoknál is, a lábbelik vásárlásánál is sokféle szempontot érdemes figyelembe venni 40 pluszosként.
Ha még a repkedő mínuszok ellenére is szoknyában járunk, akkor érdemes a harisnya és csizma mellett dönteni, mert az felér a szoknya alá, és legalább ott is melegíti a lábunkat. Az, hogy magas sarkút vagy pedig laposat válasszunk, függ attól, hogy mihez szoktunk hozzá az elmúlt években/évtizedekben.
Ha az egészséget tartjuk szem előtt, akkor én a 3-4 cm-es saroknál nem javasolnék magasabbat, mert nem tesz jót a gerincünknek, és az ínszalagoknak.
A választás
Ha a nadrágot szeretjük a hidegben, akkor lehetőleg szűkebb szárút viseljünk, mert nem lesz buggyos, amikor betűrjük a csizmába. Ebben az esetben lehet, hogy praktikusabb a bokacsizma. Ha bővebb szárút hordunk, akkor viszont legyen annyira bő az alja, hogy rá tudjuk húzni a csizma szárára.
Ha nem szeretnénk alacsonyabbnak tűnni, hanem inkább nyújtanánk magunkat, akkor a monokróm színösszeállítás az ideális. Ez azt jelenti, hogy a harisnya, nadrág színe lehetőleg egyezzen meg a lábbelivel, így nem törjük meg a testalkatunkat az eltérő színekkel. Ugyanis ahány szín, annyiszor „elvágjuk” a hosszanti arányainkat.


Amennyiben sokat vagyunk a szabadban, akkor válasszunk vízálló csizmát (vagy használjunk impregnáló spray-t) és olyat, aminek belül bélése van és vastagabb a talpa. Mert bizony 40 felett könnyebben felfázhatunk, ha nem vigyázunk magunkra.


És hogy mi a trendi?
Az idén nagy divat a bakancs, van belőlük vadabb változat is, de fellelhetünk csinosabb darabokat is a boltokban. A döntésnél vegyük figyelembe, hogy milyen stílus jellemző ránk. Ha a sportosan elegáns stílusú ruhákat viselünk leggyakrabban, akkor könnyebb választani a kínálatból.
Ha inkább szoknyásak vagyunk, akkor is viselhetünk bakancsot, ahhoz viszont az egy kicsit nőiesebb, esetleg lakkozott változatok jobban illenek. (Lehet, hogy szokatlannak véljük először a szoknya-bakancs kombinációt, de ez olyan, mint tavasszal/ősszel sportcipőt a szoknyához viselni.)
Ez a párosítás megkönnyíti a helyzetünket, ha a munkahelyünkön szükséges a körömcipő, de napközben több feladatnak is meg kell felelnünk (anyaság, nagymamaság, bevásárlás, mindennapos ügyek intézése).
Láthatjuk, hogy van választék bőven, „csak” meg kell találnunk a számunkra megfelelőt.
Ez pedig akkor fog sikerülni költséghatékonyan, ha tudatosak vagyunk, tisztán látjuk a feladatainkat, és tudjuk, hogy milyen szempontok a fontosak számunkra: a kényelem, csinosság vagy mindkettő…
Öltözhetünk 40 felett is a mai trendet követve, de tegyük úgy, hogy ne akarjunk 20 évesnek látszani.