Ahogy az előző cikkemben ígértem, most a női és férfi felújítási, lakberendezési igények különbségeiről és lehetséges összeegyeztetésükről írok Nektek. Mivel az ügyfeleim az esetek 95%-ben párok, így az eddigi tapasztalataim alapján igyekszem némi mankót is adni számotokra ebben a cikkben.
A felújítás startkövén állva az egyik legizgalmasabb és egyben legnehezebb dolog, amikor egy pár, sőt akár a kis vagy nagykamasz(ok) elképzeléseit kell egybegyúrni. Nagyon fontos ilyenkor, hogy senki ne érezze magát kirekesztve a leendő otthon kialakítását érintő döntésekből, mindenkinek a vágyai helyet kaphassanak, hiszen egy felújítás – maga a folyamat és majd a végeredmény is – a családban mindenki életére hatással van.
Férfi és nő is másképpen gondolja a lakás berendezését, ha már kiforrott személyiségként vágnak bele?
Forduljunk rá a mai témánkra: miszerint a legnagyobb különbség sokszor – persze a szülő-gyermek közötti korosztályos, generációs különbségeken túl – a férfi-női igények között fedezhető fel.
Ha a férfin múlik a lakberendezés…
Azt látom, hogy 40-es férfiak sokszor nem vágynak többre, minthogy „csukott szemmel” el tudjanak intézni bármit a lakásban. Ha balra nyúlnak ott legyen a wc papír, ha jobbra nyúlnak ott legyen a hűtő, és legyen egy nyugodt sarok, ami csak az övék (és ez lehessen kupis is J ). Ehhez képest a női elképzelések: legyenek összhangban a színek, legyenek minőségiek az anyagok, szemet gyönyörködtetőek a formák, tükrözze a ház a benne élők stílusát, életminőségét, minden-mindenhez is passzoljon.
És akkor még nem beszéltünk a különbségek anyagi vonzatáról, amivel kapcsolatosan a női-férfi hozzáállásban megint gyakran van némi eltérés. Míg a férfiak egy praktikus használati tárgyért vagy műszaki cikkért szívesen kiadnak komolyabb összeget, ugyanakkor nem értik miért kellene kétszer annyit fizetni egy esztétikusabb étkezőszékért, ha kényelmes a fele annyiba kerülő egyszerűbb kivitel is. Azt látom, hogy a hölgyek sokszor bízzák párjukra a műszaki tárgyak beszerzését – annak ellenére, hogy nem értik miért kell még eggyel nagyobb tv.
Viszont cserébe arra van igényük, hogy igenis lamentálhassanak a petrolkék és királykék színű kanapék között, és végül azt választhassák, amelyik a szívüknek kedvesebb, függetlenül annak árától.
De megnyugtatásul mondom, hogy mindig sikerül megtalálni a közös pontot, és végül nem csak kompromisszumot, de lehetőleg konszenzust kötni. Tudom, hogy ez nem könnyű, türelemjáték, és fontos, hogy ilyenkor végig leendő otthonunk szépsége és párunk elfogadása járjon a fejünkben!
Ezekben a helyzetekben esetenként jól jön, hogy ott van egy szakmai harmadik fél (lakberendező), mint egy mediátor, és újabb és újabb ötletekkel áll elő, mikor megakadna a két fél közötti „tárgyalás”. Ilyen esetekben a külső szem sokszor jobban látja, hogyan is lehetne összegyúrni a két elképzelést eggyé.
A cél, hogy a közös otthon minden ott lakót jó érzéssel töltsön el, a terek a lakás minden lakójának igényeit kielégítsék. Lehet egy gardrób nőies, míg a nappali inkább férfias. A konyha modern, míg a vendégszoba inkább klasszikus. Egy téren belül pedig lehet ötvözni a stílusosságot a praktikummal. Így lesz a legtöbb otthon eklektikus, amivel véleményem szerint semmi gond nincs, ha az összhang megvan.
Még egy fontos gondolat a közös lakberendezéshez
Mi nők hajlamosabbak vagyunk elcsábulni az aktuális divatnak. Fontos elgondolkoznunk rajta, hogy valóban hosszú távon is tudnánk-e együttélni az éppen divatos fal- és bútorszínnel, később is jó ötletnek tartanánk-e és jó érzéssel tölt-e majd el egy anyag – pl. bársony vagy fényes felületek – használata, egy-egy világítási megoldás vagy dísztárgy.
Gondoljunk csak bele például egy halvány szürke vagy fehér kanapéba. Szép, szép, de megérkezik a baba, akiből aztán gyerek lesz, és véletlenül piszkos manccsal közelít az amúgy nagyon trendi fél milliós kanapénkhoz. Grr…
Szóval, Hölgyek! Javaslom legyünk picit előrelátóak! A férfiak földhözragadtsága, és praktikum-szeretete sokszor hosszú távon mégiscsak jó ötletnek tűnik.
Ugyanakkor látom, élem, hogy sok férfi vallja a „jól van az úgy” elvét, J és szívesen él egy komfortos, ám szépnek közel sem mondható enteriőrben.
Az urakat ilyen esetben arra buzdítom, hogy picit engedjék át a vezetést asszonyaiknak, akiknek szépérzéke tagadhatatlanul fejlettebb.
Nem mondom, hogy könnyű megtalálni, de igenis lehetséges megteremteni egy minden igényt kielégítő otthont, ahol a praktikum sem kerül háttérbe az esztétikum miatt, azonban a végeredmény mégiscsak harmonikus, szemet gyönyörködtető! 🙂
Nem egyszer tudtam segíteni ilyen helyzetben lakberendezőként és a végeredmény igazán csodás lett. Ha nálatok is felmerülnek hasonló kérdések, keressetek bizalommal!
Kellemes lakberendezést kívánok!
Kata