Először azt gondoltam, hogy egy úti beszámolóval készülök nektek a gyönyörűszép Palenquéről. Aztán közbeszólt a sors, amit nem bánok, mert október 12- e egy olyan nap, amiről beszélni kell.
Mire emlékezünk október 12- én? Spanyolországban a Spanyol Nemzet Ünnepe. Kolumbusz Kristófra emlékeznek, aki 1492- ben behajózott az amerikai kontinensre és ,,felfedezte” az ott élőket, bár mindvégig azt hitte, Indiában van. Latin- Amerikában október 12- ét teljesen más néven emlegetik. Mexikóban el Día de la Raza (a Népfajta Napja), míg Costa Ricában úgy hívják, hogy el Día de la Resistencia Indígena (az Indián Ellenállás Napja).


Akik jártak már Latin-Amerikában, azok tapasztalhatták, hogy a latin- amerikaiak sokszor mintegy rajongással tekintenek az egykori spanyol felfedezőkre.
Milyen jó, hogy ide vetődtek, mert így elhozták nekünk Jézust! Mennyi ajándékot kaptunk a spanyoloktól! Igazából az indián közösségek azok, akikben megfogalmazódik az ellenszenv. De miért is történik mindez?
Sokszor belefutottam abba a ténybe, hogy Mexikóban például az emberek jelentős része nem ismeri a saját történelmét.
Ez nem csoda, hiszen a történelemkönyvekben általában csak fél oldal foglalkozik a hódítás előtti korszakkal. A gyökereiket teljes homály fedi, hacsak nem veszik a fáradtságot, hogy jobban megismerjék. Ahogyan sokan azt sem tudják, hogy Diego de Landa volt az a püspök, akinek parancsára elégették a maja kódexeket (csak 4 maradt meg, amelyet elküldtek a királyi udvarba), viszont később annyira megbánta barbár tettét, hogy ő maga kezdett naplót írni a maja kultúráról, nyilván ügyesen burkolva.
És mi történt Kolumbusz szobrával Mexikóvárosban?
Bizonyosan jobban járt, mint sorstársa ebben az évben október 12- én Guatemalában, ahol nem kímélték. Mexikóvárosban tavaly még időben, október 10- én eltávolították a helyéről azzal az ürüggyel, hogy restaurálni fogják. Igazából szerették volna megvédeni a már szervezkedőktől, akik meg akarták rongálni. 143 évig állt a Paseo de la Reforma nevű sugárúton, amely Mexikóváros egyik leghíresebb útja. Eredetileg Pedro Reyes Tlali nevű, egy női fejet ábrázoló szobra helyettesítette volna, viszont rengeteg negatív kritikát kapott, ezért újragondolták a döntést.
Idén, azaz 2021. január 1-jén Veracruzban két földműves család a földjükön egy 2 méter magas szoborba botlott.
Amikor kiemelték, hamar rájöttek, hogy régészeti leletről lehet szó, és értesítették az illetékes szerveket. A “La Joven de Amajac” névre hallgató szobor a huazték kultúra egyik valószínűleg előkelő, magas rangú hölgyét ábrázolhatja, amire a hajviseletéből következtetnek. Inkább uralkodónő lehetett, mint valamilyen istenség képmása. Az aktuális hírek fényében ennek a szobornak a másolata kerül Kolumbusz helyére, mivel a mexikói indián nőt jelképezi. Az eredeti szobor megtekinthető a mexikóvárosi Antropológiai Múzeumban. Kolumbusz szobra pedig az Amerikáról elnevezett parkba költözik.