A digitális technológiai fejlődés, az automatizáció annyira gyorsan és olyan mértékben alakítja át a munka világát és az élőmunka iránti keresletet, ezáltal az emberek mindennapjait, mint még soha.
Ennek az átállásnak már rövid távon is megmutatkozó hatásai vannak a munkaerőpiacra, amivel érdemes számolni. A modern technológiák egyre több munkaterületre történő betörése és növekedése ráadásul egyre több digitális és technológiai készséget követel meg a munkavállalók részéről. Ezért a digitális kompetenciák megkerülhetetlenek azok számára, akik hosszú távon szeretnének versenyképesek maradni a munkaerőpiacon.
Miért érdemes nőként az IT-val foglalkozni?
Illés Anikó a ShareIT Lab non-profit egyesület alapító tagja. A közösség azért jött létre 2018-ban, hogy elősegítse a nők pályakezdését, karrierváltását és érvényesülését a digitális technológia területén.
Az egyesületünk iránt többek között olyan 40-hez közel járó nők is érdeklődnek, akik jövőtálló szakmát keresve az IT szektorban szeretnének érvényesülni és keresik a kapcsolódást a piaci lehetőségekkel, cégekkel, szolgáltatókkal – mondja Anikó.
Az igény valós, a lehetőségek adottak
Magyarországon évente több, mint 22 ezer olyan nyitott, információtechnológiával kapcsolatos pozíció van, amelyet a cégek nem tudnak betölteni. A női munkavállalók aránya az egyre bővülő technológia területeken még mindig igen alacsony és nem látszik a növekedés irányába mozdulni.
A pandémiás helyzet csak ráerősített a munka világában lejátszó változásokra. Az elmúlt hónapok és a korlátozásokhatására rengeteg ember döbbent rá, hogy ebben az erősen digitalizálódó világban a szakmája, vagy az ágazat amiben eddig tevékenykedett, kevésbé versenyképes és elkezdett foglalkozni azzal, hogy stabilabb karrier felé nézzen.
Sokakaban megfogalamazódott az igény arra, hogy “több lábon álljanak”, mert bizonytalannak érzik a szakmai, anyagi előmenetelüket.
Míg a vírushelyzet számos iparágat érintett rosszul, a tech szektor a koronavírus által okozott válságban is stabilnak bizonyul.
A 40 év feletti nők karrierváltása mellett szóló leggyakoribb érvek:
- Olyan élethelyzetben vannak, amiben a magánéleti kötelezettségek miatt felértékelődik a munkahelyi rugalmasság
- Ők az ún. “szendvics generáció” – gondoskodniuk kell a saját családjukról, a gyerekeikről és már az idősödő szüleikről is, amit a hagyományos munkarend nagyon megnehezít
- A kényszerhelyzetek, illetve az alacsony mobilitásuk miatt sokszor a szakmai előmenetellel kapcsolatos területektől kénytelenek energiát kivonni és visszalépni
- Ez az az életszakasz amikor az életközépi válság miatt a tipikus női (sokszor rosszul fizetett) munkakörökből tudatosan próbálnak kitörni, hogy meglévő tudásukat nagyobb megbecsüléssel és innovatívabb formában kamatoztathassák
Az IT területen való elhelyezkedés mellett szól a tech cégek rugalmassága mind a munkaidő beosztás, mind a munkavégzés helyét illetően. Lehetőség van távmunkára és home office munkavégzésre is, ami nagy segítség a nők számára.
Elstartol az első hazai, Nők az IT-ben konferencia
Idén december 4-én a ShareIT Lab csapata megrendezi az első hazai teljes értékű Women in tech, azaz Nők az IT-ban konferenciát IT.a.helyed címmel.
A ShareIT Lab egy napra beköltözik a nappalikba, az irodákba (és a szívekbe). 6 CIO és IT-vezető, köztük a legendás May Yap (CIO, Jabil) előadása mellett 10 szakma színpada, 5 félnapos műhelymunka és egész napos fesztiválélmény vár minden érdeklődőt.
Aki nőként az IT – szektorban szeretne érvényesülni, annak itt a helye – emeli ki Anikó a konferencia vezérgondolatát.
Számtalan olyan belépő IT pozíció van, ahol kis invesztícióval (tanulás, képzés) nagy hatást lehet elérni. Ismernek olyan nyelvtanárt, akiből nemzetközi ügyfélszolgálatos lett, és olyan adminisztratív asszisztenst, aki szoftvertesztelőként találta meg az új hivatását.
A konferencia kimondott célja, hogy bemutassa többek között a belépő szintű szakmákat mint például a szoftvertesztelő, a helpdesk/service desk és a project manageri munkakörök.
A már említett változások, a kialakulóban lévő új szakmaszerkezet és munkaerőpiac miatt a nőknek is érdekük felvenni a lépést a változásokkal a saját munkaerőpiaci kilátásaik hosszútávú biztosításához, amihez elengedhetetlen a képzés, az átképzés, és a váltáshoz szükséges rugalmasság.
Nem utolsó sorban nagyon menő érzés lehet egy olyan szektorban dolgozni 40 pluszosként, amely dinamikusan nő és számtalan lehetőséget, illetve fejlődési potenciált tartogat a nők számára. Bizony, 40 felett is…