Üdvözlök mindenkit, Nagy Viktor, BSc. diplomával rendelkező alkalmazott környezetkutató vagyok, amely szakma a környezetvédelem, és az ehhez kapcsolódó tudományterületek, és azok összefüggéseiről szól.
A környezetvédelem mint interdiszciplináris, azaz több tudományterületet érintő szakterület, megköveteli a komplex módon történő gondolkozást, hiszen a Földön előforduló környezetvédelmi problémák nagy része sem szűkíthető le egyetlen tudományos területre (biológia, kémia, földtudomány stb.).
Az írásaim során a megállapításaim egy részében a fősodor véleményét fogom visszatükrözni, de ahol attól eltérek, igyekszem kellőképpen alátámasztani a gondolataimat.
Ezt már kapásból meg is kell tennem: a környezetvédelem tudományos értelemben egy igen pontatlan elnevezés. A „környezetvédelem” fő témaköre az ember, mint biológiai objektum.
A környezet fogalma az adott biológiai objektumra ténylegesen ható tényezők összessége, úgymint a víz, talaj, domborzat, fény, hőmérséklet stb. Nem a környezetet, környezeti elemeket akarjuk védeni (hiszen, hogy védenénk meg például a hőmérsékletet?), hanem elsősorban a környezeti tényezők hatásától függő emberiséget, és másodsorban a Földön élő egyéb élőlényeket, bár az utóbbival már inkább a természetvédelem foglalkozik.
A környezetvédelem tudománya és társadalmi tevékenysége tehát a környezeti tényezők optimalizálásával akarja megvédeni az emberiséget és nem a „környezetet”.
A köznyelvben elterjedt tevékenységet, fogalmat tehát kifejezőbb lenne embervédelemnek nevezni.
Arról, hogy a környezetvédelem része-e a természetvédelem, illetve melyik tartozik melyik alá, alkategóriaként, még az egyetemi tanáraim is vitatkoztak. (nyilván a természetvédelmet tanító tanárom szerint a környezetvédelem a természetvédelem része, hisz az ember is a természet része, a környezetvédelmi tantárgyakat tanító egyik tanárom szerint pedig a természetvédelem a környezetvédelem alá tartozik, egy alsóbbrendű kategóriaként).
Egyesek viszont kiegyeznek egy döntetlenben, tehát a környezet-, és természetvédelem egyenrangú fogalmak, és számomra is inkább ez a megközelítés a szimpatikus.
A 40plusz.hu-val közös projektünk első témaköre a júliusban kezdődő Műanyagmentes hónap lesz, ennek keretében igyekszem bemutatni a műanyagokkal kapcsolatos környezet -és természetvédelmi problémákat, dilemmákat, tévhiteket és a lehetséges megoldásokat a fenntarthatóság tekintetében.