Az otthon végezhető munkáról sokaknak még mindig az átverések jutnak eszükbe, pedig Európában egyre elterjedtebb, hogy a munkavállalók a rendes főállásukban dolgozhatnak otthonról. Külföldön erre átlagosan 20 százaléknak nyílik lehetősége, de nálunk mindössze 1-2 százaléknak. A home office témakörét jártuk körbe a HSA szakértőjével.
Rengeteg olyan munkakör van, amelyet gond nélkül lehetne otthonról is végezni egy számítógép és internetkapcsolat segítségével. A munkáltatónak a kisebb irodaköltség miatt ez anyagi haszonnal is jár, a munkavállalónak pedig sokkal kényelmesebbé teheti az életét, hiszen megspórolja a sokszor időigényes utazást, és szabadabban szervezheti az életét.
Egyelőre hazánkban azonban még bizalmatlanságot szül az ötlet mindkét fél részéről.
A munkavállalóban félelmet ébreszt, hogy ha nem jelenik meg nap mint nap fizikai valójában a munkahelyén, akkor hiába dolgozik ugyanolyan hatékonyan, veszélybe kerülhet az állása. A munkáltatók pedig nem bíznak meg az alkalmazottaikban, nem hisznek az önkontrollban.
A trendek viszont szép lassan minket is elérnek, egyre több hazai cég gondolkodik el a home office hasznosságáról, hiszen a munkaerőhiány okozta versenyben az anyagiak mellett ez is egy vonzó érv lehet egy-egy munkavállaló megnyerésében, vagy maradásra bírásában. Az említett 1-2 százalék hamarosan emelkedni fog Magyarországon is, de mire figyeljen a munkavállaló, ha otthonról kell dolgoznia? Veszélyeket ugyanis ez a munkaforma bőven rejt magában.
1. Legyen otthon is munkaidőnk
Hiába vagyunk otthon, az első akkor is a munka. Határozzuk meg a munkaidőt, amikor a feladatainkkal foglalkozunk, nem pedig a bevásárlás, posta, vasalás, takarítás, főzés stb. áll a középpontban. Bár nagy a csábítás, de a munkához igazítsuk az otthoni teendőket és ne fordítva!
2. Válasszuk le a munkakörnyezetet
Home office-ban könnyen összecsúszhat a magánélet és a munka, ezért fontos, hogy fizikailag határoljuk el egyik és másik területet. Ha csak egy számítógép kell a munkához, az „irodánk” lehet egy asztal vagy munkasarok, szerencsésebb esetben egy külön szoba is. A lényeg, hogy mindig ott végezzük a munkát, és ha végeztünk, feléje se nézzünk.
3. Ugyanúgy öltözzünk fel rendesen
Sokan esnek abba a hibába, hogy ha otthon maradnak, akkor pizsamában lézengenek egész nap. Ez hosszú távon káros lehet, az öltözködés ugyanis megadja egy nap keretét és komolyságát. Hiába vagyunk otthon, viseljünk ugyanúgy rendes ruhát, mintha átutaznánk a városon a munkahelyünkig.
4. Néha változtassuk a környezetet
Hosszabb távon az otthoni munka nagy veszélye lehet, hogy nem érnek minket más emberek által generált ingerek. Ezek fontos részei egy ember életének, hiszen társas lények vagyunk. Ha van lehetőség rá, hetente egy-két napot legalább dolgozzunk az irodában, vagy menjünk le egy kávézóba, és onnan tegyük a dolgunkat.
5. Tartsunk szabadnapot
Az otthoni munka másik veszélye, hogy eltűnnek a munka keretei. Már azt sem tudjuk, melyik a munkanap és melyik a szabadnap. Figyeljünk arra, hogy a heti két szabadnapunk ugyanúgy meglegyen. Ha lehet, tartsuk a szombat-vasárnap szünnapot a rendes munkarend szerint.