Az önéletrajz olyan, mint az első randi. Egy felületes ismerkedés az álláspályázóval, ami azonban nagyban meghatározza a kapcsolat jövőjét. Eldönti, hogy van-e közös jövő egyáltalán. Ha betartjuk az alábbi 5 tippet, biztosan pluszponttal indulunk!
1. Áttekinthetőség
Ma már számos munkakörben számítógéppel folyik a munkavégzés, a szövegszerkesztők ismerete általános elvárás. Mutassuk meg, hogy ki tudjuk aknázni ezeknek a programoknak a lehetőségeit. Formázzuk meg az önéletrajzunkat, használjunk felsorolásokat, kiemeléseket – de ne vigyük túlzásba! Ügyeljünk arra, hogy kellemes legyen ránézni az elkészült dokumentumra, vezesse a szemünket a legfontosabb adatokra, öntsük szellős, könnyen átlátható formába az információkat.
2. Tárgyilagosság
Ne használjunk öntömjénező körmondatokat, a karrierünk bővebb kifejtésére a motivációs levélben van lehetőségünk. Az önéletrajzra egyfajta vázlatként tekintsünk, amely röviden, tömören és – a legfontosabb, hogy – tényszerűen foglalja össze a lényeges tapasztalatainkat, végzettségeinket és képességeinket. A közérthetőség is fontos, ezért ne pakoljuk tele szakzsargonból vett kifejezésekkel, és kerüljük a rövidítéseket, mozaikszavakat.
3. Egyediség
Ez árulkodik a legjobban arról, hogy mennyire vagyunk elhivatottak az adott állás megszerzésében. Aki igazán komoly jelentkező, az nem sajnálja az időt és az energiát arra, hogy tartalmában teljesen egyedi önéletrajzot állítson össze, amelyet az adott cég és pozíció elvárásaihoz igazít. Mindez azt jelenti, hogy nem egy általános, „sablonönéletrajzot” készít, hanem reagál az álláspályázatban leírt feladatokra és elvárásokra. Próbálja azokat a képességeit és tapasztalatait kiemelni, amelyek a megpályázott pozíciónál a kiírás alapján fontosak a munkáltatónak.
4. Hitelesség
Olyan sablonokat írnak be a pályázók a hobbi rubrikába, mint olvasás vagy kirándulás, de amikor az interjún rákérdeznek, hogy milyen könyvet olvasott legutóbb, vagy merre kirándult, hirtelen nem tudnak mit mondani. Ne érezzük kötelezőnek hobbit feltüntetni az önéletrajzban. Persze jó ha van, mert könnyen lehet beszélgetésindító az állásinterjún, de csak olyan tevékenységet írjunk be, amiben tényleg otthon vagyunk.
5. Precizitás
Csak képzeljük el, mit gondolunk magunkban, amikor a pincér elfelejti kihozni a rendelésünket. Milyen trehányul, hanyagul végzi a munkáját, igaz? Ehhez hasonló érzést kelt a HR-esben, amikor olyan önéletrajzot vesz a kezébe, amelyben szemet szúró helyesírási hiba vagy elütés van. Netán, amelyiknek a dokumentum-elnevezése olyasmi, hogy „Gabikáé”… Vagy amelyik pályázat e-mailjében el van rontva a megszólítás, mert több helyre jelentkezve úgy lett kimásolgatta a levél törzsszövege, és benne maradt a rossz név. Ezekkel a figyelmetlenségekkel ugyanúgy elvágjuk magunkat, ahogyan a pincért mi is megbélyegezzük, hogy rosszul végzi a munkáját. Mindent olvassunk át háromszor, mielőtt elküldjük a pályázatot!