Évek óta Bill Gates a világ leggazdagabb embere, 86 milliárd dolláros vagyonával messze a második helyezett, Warren Buffett előtt van, aki ismét felkapaszkodott a dobogó második helyére. A világon több mint 2000 embernek van több mint egymilliárd dolláros vagyona – derül ki a Forbes éves összesítéséből.
Nemrégiben a „Sikersztorik II rész: Warren Buffett titka” című cikkünkben felvázoltuk Warren Buffett pályáját. Hazánkban is szaporodnak a „milliomosok” lásd „Növekszik a milliomosok száma Magyarországon” című cikkünket. Persze egy millió forinttal milliomosnak lenni Magyarországon nem ugyanaz, mint Bill Gates 25 800 000 millió Ft-nak megfelelő vagyona. Mindenesetre a vagyon nem egyformán oszlik meg a föld 7 milliárd lakója között, egyes számítások szerint 8, mások szerint 200 gazdag embernek van annyi vagyona, mint a föld szegényebbik 3,5 milliárd lakójának, lásd „Kisokos: A GDP-ről, a világ háztartásainak összvagyonáról, a részvénytőzsdékről” című cikkünket. A gazdasági változásokat a profitérdekek mozgatják, miközben a klíma melegszik, az ivóvíz mennyisége csökken, és egyre kevesebb emberre van szükség a világ javainak előállításához. A világ népessége gyorsuló ütemben nő, de a fejlett országok népessége csökken. Mi is sokszor foglalkoztunk a demográfiai változások miatt várható nyugdíjproblémákkal, legutoljára a „A 65 évnél fiatalabbak komolyan aggódhatnak a nyugdíjuk miatt” című cikkünkben. Persze nem minden korunkat jellemző változás negatív, pl. az átlagéletkor növekszik, a kommunikáció könnyebb, az információk gyorsabban terjednek, és még lehetne sorolni a pozitív dolgokat. Rövid eszmefuttatásunkat követően nézzük hogyan nőtt tovább a gazdag emberek gazdagsága.
- {KUBDU3}
Nőtt a dollármilliárdosok száma a világon
A dollármilliárdosok száma 13%-al emelkedett, 2043 ember rendelkezik a világon egy milliárd dollár fölötti vagyonnal, tavaly még mindössze 1810 embernek volt ennyi pénze. A milliárdosok teljes vagyona is növekedett 18%-kal, összesen 7670 milliárd dollárra, ami szintén rekordnak számít. A listára 195 új milliárdos is felkerült, többségük, 76 ember Kínából származik. Az alábbi ábrán látható, hogy 2015-ben a világ 191 országából mindössze 7 ország (itt Európa egy országként jelenik meg) termelte meg a világ összes GDP-jének háromnegyedét.
Kik állnak lista élén
A lista élén szereplő gazdagok több egyéni rekordot is megdöntöttek:
- A világ leggazdagabb embere hosszú évek óta Bill Gates, a Microsoft alapítója, a tavalyi 75 milliárd dolláros vagyonát sikerült felhizlalnia 86 milliárd dollárra.
- A második helyet visszaszerezte Warren Buffett, aki Donald Trump megválasztásán hatalmasat kaszált, tavaly 14,8 milliárd dollárral szaporította a vagyonát, 75,6 milliárd dollárra.
- Az egész világon a legjobb éve pedig Jeff Bezosnak, az Amazon alapítójának volt, aki 27,6 milliárd dollárral gazdagodott tavaly, 72,8 milliárd dolláros vagyonával a leggazdagabb emberek dobogójára is sikerült fellépnie.
- Amancio Ortega, a Zara alapítója „csak” 4,3 milliárd dollárral lett gazdagabb tavaly, ezzel a másodikról a negyedik helyre került vissza, 71,3 milliárd dolláros vagyonnal.
- Mark Zuckerberg szerepel az ötödik helyen, miután tavaly a vagyona 11,4 milliárd dollárt gyarapodott, jelenleg 56 milliárd dollárja van.
- Közben Carlos Slim, a mexikói üzletember, aki korábban a világ leggazdagabb embere is volt, a hatodik helyre esett vissza.
- A hetedik helyre Larry Ellison, szoftverguru került, 52,2 milliárd dolláros vagyonnal.
- A nyolcadik-kilencedik helyet egy testvérpár, David és Charles Koch töltik be, fejenként 48,3 milliárd dollárral.
- A tizedik Michael Bloomberg, 47,5 milliárd dolláros vagyonnal.