A senior korosztályt érintő gerincproblémákat már bemutattuk, most a 40 éves kor feletti legjellemzőbb ízületi problémákat boncolgatjuk. A kialakulás hátterében több ok szerepelhet, természetesen a kezelés módja is ezektől függ. Dr Boross györgy sebész és ortopéd szakorvos ad felvilágosítást a leggyakrabban előforduló ízületi problémákkal kapcsolatban.
A rettegett arthrosis
Az ízületi károsodások egyik fajtája a csontok végét borító porc kopása, az arthrosis, mely lehet valamilyen ízületi sérülés – például törés – késői következménye, de sok esetben meghatározható konkrét ok nélkül alakul ki.
Utóbbi forma főleg 40 éves kor felett, idős korban jelentkezik, és a sima felületű üvegporc fokozatos elvékonyodásával jár.
Már ez is panaszokat okoz, de előrehaladottabb állapotban, amikor a felszín nemcsak vékonyodik, hanem egyenetlenné is válik, kopásos eredetű gyulladás is kialakul, amit gyulladáscsökkentőkkel lehet enyhíteni, vagy – általában átmenetileg – megszűntetni. Ha a porckárosodás tovább fokozódik, akár ízületi protézis beültetésére is sor kerülhet. Ez a fajta károsodás bármelyik ízületben létrejöhet, de leggyakoribb a nagyízületekben: csípőben, térdben.
A nőknél gyakoribb elváltozás – reumás ízületi gyulladás
Van olyan elváltozás, ami a hölgyeknél gyakoribb, ez az úgynevezett Heberden arthrosis, ami a kéz ujjainak ízületeiben alakul ki. Az ízületek károsodhatnak az úgynevezett reumás ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis) következtében is. Ez egy autoimmun betegség, ahol a kialakult gyulladás pusztítja el az ízületi porcokat, ami deformitással és nagyfokú fájdalommal jár, egyik jellegzetes formája a kéz ízületeit károsítja.
Bár a kórkép a gyermekeket és fiatalokat is érinti, nagyobbrészt mégis az idősebb korosztályra jellemző és a nők hajlamosabbak erre a betegségre. Lefolyásában vannak fellángolások, és nyugalmi időszakok, a kezelésben a nem szteroid és szteroid szerek általi gyulladáscsökkentésnek nagy szerepe van. Ezen kívül a kímélet, és fizikoterápia is segíthet, ha pedig a porcpusztulás súlyos fokú, ebben az esetben is ízületi protézisre lehet szükség.
„Amikor fájdalom, duzzanat, kipirosodás, mozgásbeszűkülés jelentkezik, ne habozzon szakemberhez fordulni, mert a korai diagnózis segíthet az ízületi betegségek eredményes kezelésében” –tanácsolja Dr. Boross György sebész és ortopéd orvos.