Kisbefektetők esetében mindig nagyon fontos, hogy a befektetések kockázata és hozama ésszerű legyen. Cikkünkben négy befektetési lehetőséget elemzünk, pár milliós befektetési összeg esetén.
Ne feledjük, minél magasabb hozamot szeretnénk elérni, annál inkább fel kell adtunk a likviditásunkat, vagy nagyobb kockázatot kell felvállalnunk.
1. lehetőség: Amikor a likviditás megőrzése fontos szempont
Ha úgy érzi, Önnek fontos, hogy akár a befektetés másnapján is hozzáférjen pénzéhez és nem akar a visszaváltás költségeivel bajlódni, vagy izgulni az árfolyamváltozáson, akkor igazából nem lesz más választása csak a bankbetét. Jó, lehet, ha idő előtt kivesszük a pénzünket, akkor elveszítjük a kamatot, de a befektetett pénzünk megmarad. Mostanság egy átlagos, éven belüli bankbetét 0,52%-os éves hozamot biztosít.
Manapság fontos beszélni pénzünk védelméről is, az Országos Betétbiztosítási Alap 100 000 euróig kártalanítja a befektetőket. Ettől azért annyira nem kell tartani, normál piaci kömények között Magyarországon ilyen veszély nem fenyegeti befektetésünket.
Természeten pénzt senki nem akar elveszíteni, így a már felhalmozott hozamot a befektetés megszüntetése esetén érdemes a likviditási, pénzpiaci alapokba helyezni betétek helyett. Ezzel a megoldással el lehet érni a betétek hozamát a likviditás fenntartása mellett. Az viszont igaz, hogy minimális tranzakciós költség előfordulhat. Továbbá érdemes tudni, hogy némileg ezek már kockázatosabbak, mint a bankbetét.
Abban az esetben, ha a pénzpiaci alapok hozamát szeretné összehasonlítani a betétekével, vagy kötvényekkel, állampapírokkal, fontos tudnia, hogy az alapok hozama visszatekintő adatot tükröz, míg a másik két befektetési formáé a jövőbe mutat.
2. lehetőség: lemondunk pénzünkről pár hónapra, vagy akár egy évre
A lakossági állampapírok manapság nagyon vonzóak lehetnek, főleg mert jóval nagyobb hozamot biztosítanak mint a bankbetétek.
Természetesen az idő előtti kivét ez esetben is problémát jelent. A teljes kamatot viszont nem veszítjük el, mint általában a bankbetéteknél, csak a visszaváltási (lakossági állampapírok esetén fix, BMÁK, PMÁK: 98%, KKJ: 99,5%) árfolyamon fogunk veszteséget realizálni.
Ebből fakadóan, érdemes minimum addig tartani az állampapírokat, hogy a felhalmozott kamat kitermelje a visszaváltáson elért esetleges veszteséget.
Veszteség nélküli eladáshoz szükséges napok száma | ||
Állampapír | Kamat | Napok száma |
KKJ | 2% | 92 nap |
PMÁK 2021/I | 3,25% | 225 nap |
BMÁK 2021/Q | 2,61% | 280 nap |
*Forrás: Portfolio
Ez a befektetési forma akkor jövedelmező, ha rendeltetésszerűen lejáratig hagyjuk benne a pénzünket.
Viszont a likvid befektetési lehetőségek között is akad olyan, amelyik megközelíti az állampapírok hozamát. Ezek a rövid kötvényalapok, illetve bizonyos esetben a hosszú kötvényalapok és a kötvénytúlsúlyos abszolút hozamú alapok.
3. Alapozza befektetési stratégiáját az adómegtakarításra
Az eddig bemutatott pénzeszközöket meg lehet vásárolni Tartós Befektetési Számlára (TBSZ) is. Ez esetben három év után a 15%-os kamatadó helyett csak 10%-ot kell megfizetnünk. Az ehót pedig egyáltalán nem, öt év után pedig a kamatadót is meg lehet spórolni. Igaz ez tényleg csak azoknak való, akik 3-5 éves távlatban gondolkozva le tudnak mondani pénzükről. Jó megtoldás lehet pénzünk x %-át TBSZ számlán tartani y %-át pedig valami likvidebb pénzeszközben.
4.lehetőség: a biztosítás, egyszeri díjas vagy vegyes
Abban az esetben, ha adón szeretnénk spórolni és garantált hozamra hajtunk, erre jó megoldást nyújthatnak az egyszeri díjas, vegyes életbiztosítások is.
A pénzügyi termékekhez kapcsolódó technikai kamat előre biztosítja a szerződésben foglalt futamidő egészére, hogy minimum mekkora bruttó hozamot fizet évente a szerződésre a pénzügyi termék. Ezen felül a szolgáltató befekteti a díjtartalékot kockázatkerülő, általában állampapír-portfólióba, az itt elért hozamot részben, vagy egészben meg is kapjuk.
A konstrukció egyetlen hibája a viszonyított magas költség, amivel még korrigálni kell a termék elért hozamát és előrevetítő technikai kamatát is.
Kíváncsi rá, hogyan fektetnének be mások pár millió forintot?
Befekteted az egészet? Elköltöd az egészet? Vagy valamennyit elköltesz, a többit félre rakod? Cikkünkből kiderül, hogy mihez kezdenének a legtöbben, ha kapnának egymillió forintot.
Van egymillió forintod, mit csinálsz vele? című írásunkból megtudhatja.