2016 július 1-től hatályos az az MNB-rendelet, amely szerint a biztosítóknak közzé kell tenniük az összes biztosítási termék költségét. Íme, a legolcsóbb és legdrágább termékek.
Az új rendelet elvárja a biztositóktól, hogy közzétegyék az összes biztosítási termék Teljes Költségmutatóját (TKM). Ami azt jelenti, hogy összehasonlíthatóvá vállnak:
- a vegyes megtakarítási jellegű életbiztosítások
- a unit-linked termékek
- a nyugdíjcélú vegyes biztosítások
(az unit –linked és a nyugdíjcélú vegyes biztosítások költségei már korábban is ismertek voltak. 40Plusz: Egyre inkább világossá válik melyik életbiztosítás a legjövedelmezőbb című írásunk)
Két fontos változás lépett életbe az új rendelettel a vegyes megtakarítási célú életbiztosításoknál
- Az ilyen típusú termékeknek is kiszámolják a biztosítók a Teljes Költségmutatóját (TKM). Erre 15 napjuk volt a biztosítóknak július 1-jétől számítva.
- A maximum garantálható hozam (technikai kamat) is csökkent. 2,9%-ról 2,3 %-ra.
Igazságosak a változások?
Ezeknek termékeknek van befektetett díjrészük, amelyre a biztosító hozamot is garantál. De jellemző, hogy a termékek a kockázati szolgáltatásra vannak beárazva. Így nem a megtakarítás az elsődleges céljuk. Ezért előfordul, hogy a megtakarítási célú biztosításoknál drágábbak, cserébe általában a termékhez járó kockázati fedezet értéke is jóval magasabb.
A Portfolió.hu-nak köszönhetően itt a teljes lista
Mit mutat a táblázat?
Mely termékeknek a legmagasabbak a költségeik?
- Signal Testamentum
- Aegon Gondviselés
- Aegon Libra Univers
Ezen termékek esetében az elsődleges szempont a kockázati fedezet, nem pedig a befektetési / megtakarítási cél. A Testamentum és a Gondviselés egyébként kifejezetten az idősebb korosztálynak szól.
Melyek a legolcsóbb és legdrágább egyszeri díjas befektetési célt szolgáló biztosítások?
- Legdrágább: az Aegon Optimum Invest (kivéve húszéves időtávon, amikor már a Posta Hozam Őr)
- Legolcsóbb: a Posta Haszon Őr 2.0.
A rendszeres díjas, megtakarítási célú biztosítások közül:
- Legdrágább: a Grawe RAW7D
- Legolcsóbb: a Posta Takarékoskönyv biztosítás.
A legolcsóbb, befektetési résszel rendelkező klasszikus életbiztosítás a hitelfedezeti célt szolgáló: NN 953.
Továbbá jó, ha tudja:
- A klasszikus biztosítások 44%-a számít fel kevesebb költséget, mint a törvényileg elérhető maximum technikai kamat / garantált hozam (2,3%).
- Ezeknek a biztosításoknak bizonyos része nem megtakarítási célú (ennek megfelelően, bónusz, ha nem nyeli le az összes befizetést a biztosító ezeknél a termékeknél, mint sok más kockázati életbiztosítás esetében, ha vége a futamidőnek),
- A legtöbb termékhez jár a technikai kamaton felül többlethozam-visszatérítés is. Ez azt jelenti, hogy a biztosító befekteti a pénzünket és az elért hozam részét, vagy egészét visszafizeti.