munkahelyi zaklatás

A humánerőforrás rendszerfejlesztő válaszol

A humánerőforrás rendszerfejlesztő válaszol

Szakértőnk humánerőforrás hasznosulással kapcsolatos kérdésekre válaszol. A munkavállalói és vezetői oldalon felmerülő mediálás, konfliktuskezelés, szervezetfejlesztés, új munkaerő integrálása, generációs együtthatás munkahelyi környezetben, munkahelyi csapat kialakítása és átalakítása, átszervezésből adódó munkaerő változások, családi vállalkozásokban felmerülő szervezetfejlesztési-és utódlási kérdések kapcsán  kaphatnak válaszokat.

Kedves szakértő asszony. Nézem a filmeket önnel és felidézett bennem egy esetet, ami 16. éve történt velem. A munkahelyen intim kapcsolatom lett egy beosztottammal. Mindketten családosak voltunk, ezért úgy döntöttünk, hogy befejezzük. A vezérigazgatóm azonban megtudta és elbocsájtott azzal az indokkal, hogy visszaéltem a pozíciómmal és méltatlan voltam a vezetői beosztásra. Több év mélyrepülés következett a pályámban. Akkor nem pereltem, most már másképp látom. Nem tudom, vannak e jó tanácsok az ilyen esetekre, csak jelezni akartam, hogy régebben is voltak, most is biztos vannak ilyen ügyek. Én nyuszi voltam és nem álltam ki magamért, meg a kollégáim sem. Ön szerint mi a helyes magatartás ilyen esetben, hátha mások okulnak belőle. Tetszik amiket mond, nekem nagyon hiteles. Üdvözlöm. Éva.

Csaba Beatrix
2018. május 14. - 19:15
Kedves Éva!

Köszönöm a jelzést. Valóban, ma már könnyebb ilyen esetekben kiállni magukért a munkavállalóknak. Korábban az általános hozzáállás gyökeresen más volt és a munkavállalóknak kevesebb esélyük volt az érdekeik védelmére. Ma egy ilyen esetben valószínűleg munkaügyi pert indíthatna, amennyiben az adott cégnél nem szabályozták a munkahelyi kapcsolatokat. Amennyiben semmilyen tiltás nincs a munkavállalók közötti magán kapcsolatokra vonatkozóan, ott kizárólag morális kérdés lehet, hogy milyen személyes viszony jön létre. Ennek munkajogi következménye csak akkor lehetne, ha bizonyítottan befolyásolja az adott magánjellegű kapcsolat a munkavégzést, illetve jogtalan előnyökhöz juttatja a vezető a beosztottat a magánkapcsolat okán. Egyébként abszolút magánügy, hogy a magánéletben ki, kivel lép viszonyra. Hangsúlyozom, ez akkor van így, ha a cégnél semmilyen szabályozás nincs életben a kollegiális viszonylatok tekintetében. Az, hogy vezető és beosztott keveredik magánjellegű érzelmi kapcsolatba és adott esetben mindketten házasok, ez személyes ügy és koránt sem ritka. Mivel ha jól értem mindketten, közös akarattal döntöttek úgy, hogy személyes érzelmeiknek teret engednek, így zaklatás esete nem állt fenn. Tulajdonképpen egyáltalán nem ritka, hogy főnök-beosztott viszony keletkezik egy cégnél, hiszen nem egy vezető/felső vezető – titkárnői, személyi asszisztensi kapcsolatról tudunk. Olyan eset is jócskán van, hogy az érintett felek felbontják az aktuális kapcsolatukat, házasságukat és törvényesítik a viszonyt. Tehát ez sokkal inkább magánjellegű kérdés. Azonban amennyiben a felsővezető személyes nézőpontja a kérdésben az, hogy a cégen belüli kapcsolat, különösen vezető-beosztott viszonylatában nem megengedhető, akkor sajnos a vezetői jogkörét gyakorolva, felbonthatja a munkaviszonyt, hiszen ő csúcsvezető, tehát a cég jó hírének megőrzésére hivatkozva meghozhat ilyen döntést. Mivel az elmúlt évtizedekben sokat változott a munkavállalói jogérvényesítés, így ma biztosan azt javasolnám, hogy forduljon munkaügyi bírósághoz az elbocsájtás miatt, amennyiben bizonyítható, hogy a munkát semmilyen formában nem zavarta, nem befolyásolta a kapcsolat, amit ráadásul Önök saját elhatározásukból meg is szüntettek. Az egyébként kérdés lehet, hogy az említett igazgatóval milyen volt az ön munkaviszonya? Volt-e önök között nézeteltérés a vezetői stílus terén, illetve szakmai nézeteltérés, ami alapot adhatott arra, hogy az első adandó alkalommal, ha okot talál rá a felsővezető, él az elbocsájtás lehetőségével. Amennyiben ilyen tényező nem állt fenn, akkor a döntés hátterében az igazgató személyes, önök által nem ismert érintettsége is állhatott. A saját életében, praxisában, érintettségi környezetében lehetett olyan eset, amit ő vesztesként élt meg, így a moralitásra hivatkozhatott az eset kapcsán. Vagy egyszerűen csak az volt a meggyőződése, hogy nem lehet magán kapcsolat a vezető és beosztott között, mert ez nem fér bele a vezetői értékrendbe. Ez jelenthette számára a vezetői hitelesség csorbulását is. Szívből remélem, hogy tudtam valamilyen támpontot adni Önnek. Sajnálatos, hogy az eset az Ön számára szakmai hátrányokkal is járt és ez bizonyára befolyásolta a személyes egzisztenciáját. Köszönöm, hogy felvetette a kérdést, valóban több munkavállalót érinthet a története. Üdvözlettel: Csaba Beatrix